Eerste tandwielpomp voor rigide PVC verhoogt efficiëntie en recyclaataandeel

icon.highlightedarticle.dark Tandwielpompen
Laatste wijziging: 17 augustus 2026
Speciale tandwielpomp voor de extrusie van hard PVC van MAAG Group
Speciale tandwielpomp voor de extrusie van hard PVC van MAAG Group | Foto: MAAG Group
Article image of: Eerste tandwielpomp voor rigide PVC verhoogt efficiëntie en recyclaataandeel
De pompinstallatie bij REHAU | Foto: MAAG Group

Het verpompen van thermisch gevoelig rigide PVC kent een lange historie van proces technische uitdagingen. Met de lancering van de extrex⁶ EC op de Fakuma 2026 presenteert MAAG Group een geoptimaliseerde tandwielpomp die dode ruimtes elimineert, de extruderbelasting verlaagt en de verwerking van recyclaat vergemakkelijkt.

In extrusieprocessen geldt rigide polyvinyllchloride (PVC-U) als een van de lastigste media om continu te verpompen. Conventionele tandwielpompen beschikken over interne spleten en D-vormige lagering waar het medium te lang kan verblijven. Bij PVC leidt deze verlengde verblijftijd onherroepelijk tot degradatie, afzettingen en verbranding van het materiaal.

Geometrie zonder dode zones

Zwitserse machinebouwer MAAG Group heeft de interne stromingsgeometrie van de extrex⁶ EC zodanig ontworpen dat dode ruimtes en spleten volledig zijn geëlimineerd. Het polymeer kan zich daardoor niet ophopen.

Belangrijkste voordelen van het systeem:

  • Spleetvrij ontwerp:
    Voorkomt lange verblijftijden en het inbranden van materiaal, wat zorgt voor een schoon en stabiel proces.
  • Hogere efficiëntie:
    De drukstabiele opbrengst ontlast de extruder. Dit leidt tot een hogere materiaaldoorvoer óf een energiebesparing op de extruder tot wel 20% bij een gelijkblijvende output.
  • Lagere procestemperatuur:
    De procestemperatuur kan met maximaal 10 °C worden verlaagd. Dit ontlast het smeltproces, waardoor in bepaalde gevallen kostbare stabilisatoren niet meer nodig zijn.

Stabilisatie van inhomogeen recyclaat

Uit praktijktesten bij REHAU Group blijkt dat de volumetrische nauwkeurigheid van de pomp drukfluctuaties aan de spuitkop minimaliseert, zelfs bij verwerking van heterogene recyclaatbatches.

Doordat de thermische belasting op de smelt lager is, blijft verkleuring uit en kan het gebruik van dure thermische stabilisatoren in de receptuur worden teruggedrongen of geschrapt. Dit maakt het economisch haalbaar om maagdelijk PVC (virgin materiaal) te vervangen door maalgoed en recyclaat.

Na een testfase tussen 2022 en 2025 is het systeem inmiddels operationeel in een Spaanse productielocatie van REHAU, waarna een geleidelijke uitrol over de globale productievloot volgt.

Meer informatie icon.arrow--dark

Geschreven door

Logo van:Eerste tandwielpomp voor rigide PVC verhoogt efficiëntie en recyclaataandeel

Suurmond BV

Lees meer