Radarniveaumeters zijn contactloze meetinstrumenten voor het bepalen van het niveau. De sensor zendt continu een hoogfrequente elektromagnetische golf uit met een licht wisselende zendfrequentie. Deze golf reflecteert op het oppervlak van het medium en kaatst terug naar de sensor, waar de signalen worden opgevangen en geanalyseerd. Het verschil tussen de frequentie van het uitgezonden en retour ontvangen signaal is een maat voor de afstand tot het productoppervlak.
In tegenstelling tot veel andere meetprincipes is radar dus een indirecte meting waarbij niet het niveau, maar de lege ruimte tussen het instrument en het productoppervlak wordt gemeten. Een van de grote voordelen van radarmetingen is dat deze nauwelijks nog door externe factoren als druk, temperatuurschommelingen, stof of gasvorming worden beïnvloed.
In de loop der jaren is de zendfrequentie van radarniveaumeters opgelopen van 6,8 GHz naar 26 GHz naar 80 GHz. Dat heeft een grote positieve invloed op zowel de betrouwbaarheid, nauwkeurigheid als de uitzendhoek van de radarmeting. Bovendien is het dynamisch bereik van de sensoren sterk verbeterd. Waar eerder de diëlektrische constante – de reflectiegraad voor elektromagnetische golven – een belangrijke factor was om te bepalen of een meting mogelijk was en betrouwbaar uitgevoerd kon worden, is dit nu een veel minder belangrijke factor, vanwege het sterk verhoogde dynamische bereik. Vrijwel elk medium is tegenwoordig betrouwbaar te meten, zowel vloeibare als vaste stoffen.
Met dank aan VEGA