Het lassen van roestvast staal is op zich niet zo bijzonder. Het wordt al jaren veelvuldig toegepast. Toch kunnen er problemen ontstaan, want roestvast staal heeft namelijk sterk de neiging tijdens het lassen te vervormen. Dat komt doordat roestvast staal een veel grotere uitzettingscoëfficiënt heeft dan bijvoorbeeld staal, waardoor krimp en vervorming tijdens het lassen veel groter zijn. Naast het aanhouden van de juiste lasvolgorde kan men de vervorming ook met het TIG-lassen of pulserend MAG-lassen in de hand houden.
Het TIG-lassen met argon heeft als voordeel het zeer zuivere smeltbad. Er zijn echter ook een paar nadelen: naast de hogere warmte-inbreng is de relatief lage lassnelheid wel het grootste nadeel. Het gebruik van Argon met toevoeging van 2 tot 5 % waterstof kan de lassnelheid bij het lassen van austenitisch roestvast staal (bijvoorbeeld 316L, 308L, 309L, 347 e.d.) aanzienlijk versnellen. Tevens is het gebruik van een gaslens aan te bevelen omdat er dan een laminaire gasuitstroom ontstaat, die de las aanzienlijk verbetert.
De waterstof in het gasmengsel snoert de vlamboog in, waardoor de warmte-energie op een kleiner oppervlakte geconcentreerd wordt. Hierdoor kan de lassnelheid soms tot meer dan 30 procent verhoogd worden ten opzichte van TIG-lassen met alleen argon als beschermgas. Tevens vermindert de vervorming door de geconcentreerde boog en ontstaat er een betere aanvloeiing van het smeltbad, hetgeen zeer prettig is voor de lasser. Een bijkomend voordeel van het gebruik van een argon/waterstof gasmengsel is het verminderen van verkleuring van de lasnaad en het omringende materiaal.mail: [email protected].